Dzień, w którym urodził się Frederick Banting.
Odkrywca insuliny za co otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w 1923 roku wraz ze swoim przełożonym John’em Macleoda. Frederick Banting podzielił się otrzymaną nagrodą ze swoim asystentem Charles Best’em, którego szwedzkie jury, jak się okazało niesłusznie, pominęło w przyznawaniu wyróżnienia.
Cukrzyca insulinozależna może mieć kilka przyczyn. Pierwsza to dietozależna – cukrzyca typu 2. Tryb życia doprowadza do coraz gorszej tolerancji przyjmowanych pokarmów, zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej. Co powoduje stopniowe wyniszczenie trzustki, niewystarczającą ilość własnej (endogennej) insuliny prowadzi do iniekcji z insuliny.
Jak pokazują badania w pierwszym stadium można zastosować różne modele żywieniowe, aby poprawić gospodarkę energetyczną organizmu i przywrócić prawidłową wrażliwość insulinową. Bez znaczenia czy dieta będzie wysokowęglowodanowa czy wysokotłuszczowa powinna być deficytowa w kalorie.
Jednak jak już komórki beta trzustki, produkujące insulinę, uległy zniszczeniu, wtedy rozwiązaniem skuteczniejszym jest dieta wysokotłuszczowa. Opierająca się głównie na warzywach o niskim ładunku/indeksie glikemicznym, rybach, mięsie, orzechach, jajach i nabiale jak jest dobrze tolerowany. Dobrze jakby głównym źródłem tłuszczu w początkowej fazie były produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe jak oliwa, orzechy, awokado, ryby.
Drugim rodzajem cukrzycy insulinozależnej, kiedy od początku choroby trzeba stosować insulinę, jest cukrzyca typu 1. Choroba autoimmunizacyjna, o której nie wiemy za wiele.
Nie znamy dokładnej przyczyny i nie potrafimy jej ani leczyć, ani zapobiegać. Tylko utrzymywać prawidłowe wartości fizjlogiczne, które pozwalają cieszyć się zdrowiem i chronią przed komplikacjami powszechnie znanymi.
Świetnym przykładem zdrowia jest dr Richard Bernstein. Stosując dietę niskowęglowodanową cieszy się świetnym zdrowiem w wieku ponad już 83 lat (poniższa grafika jest sprzed roku). Dalej prowadzi klinikę, przyjmuje pacjentów.
Jego wynik hemoglobiny glikowanej jest poniżej 5%. Polecam jego książkę „Diabetes solution”.
Badanie na uniwersytecie Duke pokazało znaczne korzyści dla osób chorujących na cukrzycę, niezależnie jakiego typu, jeśli stosują odpowiednio sformułowaną dietę wysokotłuszczową. Obniżenie triglicerydów, cholesterolu, HbA1c, glikemii na czczo, ilości używanej insuliny.
Cukrzyca nie powoduje komplikacji, tylko nieustabilizowana cukrzyca powoduje problemy.
Prawidłowe wartości to:
Hemoglobina Glikowana ok. 5%
glikemia na czczo do 100 mg/dl
poposiłkowa glikemia do 140 mg/dl.
To są wartości fizjologiczne, niezależnie czy chorujemy czy nie, normy są takie same dla zdrowia.
Cukrzyk to osoba, która ma „nietolerancję” większej ilości węglowodanów. Które obok nadmiaru energii mają największy, a zdecydowanie najszybszy wpływ na wspomnianą insulinę. Stosując insulinę egzogenną w mniejszych dawkach będzie skutkowało stabilniejszym poziomem glukozy we krwi, znikome wahania, bardziej przewidywalna tendencja – zasada małych dawek.
Wymienniki białkowo-tłuszczowe również mają wpływ na insulinę. Jednak zdecydowanie mniejszy niż węglowodanowe wymienniki, a z czasem jak organizm lepiej adaptuje się do pozyskiwania energii w większym stopniu z kwasów tłuszczowych, zapotrzebowanie na insulinę spada. Poziom glikemii jest stabilniejszy co przekłada się na lepsze zdrowie.
Kwestia ograniczenia ilości węglowodanów przyswajalnych i zastąpienia ich zdrowymi tłuszczami.
Bibliografia:
- Some new considerations regarding psychodynamics in insulin dependent diabetes of longer than five years’ duration. Bernstein R.K. 1984. Israel Journal of Psychiatry and Related Sciences.
- Dietary carbohydrate restriction as the first approach in diabetes management: Critical review and evidence base. Feinman RD i inni.Nutrition. 2015
- Effect of low-calorie versus low-carbohydrate ketogenic diet in type 2 diabetes. Hussain TT i inni. Nutrition 2012
- Low carbohydrate diet in type 1 diabetes, long-term improvement and adherence: A clinical audit. Nielsen JV i inni. Diabetol Metab Syndr. 2012