Środki nootropowe

Słowem wstępu tylko napiszę –
środki nootropowe – poprawiają funkcje poznawcze.

Nie przedłużając – najskuteczniejsze „nootropiki”:

  1. Sen – wraz z ilością dni w których nie dosypiamy (<5h) pamięć zaczyna pracować coraz gorzej – hipokamp nie wykorzystuje swojego potencjału i nie konsoliduje informacji wydajnie (1), nie produkuje odpowiedniej ilości neurotrofin, większe ryzyko wahań nastrojów, depresji.

 

  1. Aktywność fizyczna – „jak masz zażywać leki to przynajmniej biegnij po nie do apteki”, wysiłek fizyczny pozwala nam lepiej dotlenić komórki, aktywować mechanizmy ochronne dla neuronów jak wspomniana neurtrofina BDNF – neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego – mówiąc prosto „hormon wzrostu dla komórek nerwowych”. (2,3)

 

  1. Odżywienie – nawodnie i dostarczenie niezbędnych składników mineralnych, witamin, kwasów tłuszczowych, aminokwasów, adekwatna podaż energii.
    Tutaj warto zwrócić uwagę szczególnie na witaminę D3, kwasy omega-3… oczywiście nie zapominając o spożywaniu przede wszystkim produktów o niskim stopniu przetworzenia co pozwoli nam dostarczyć oprócz pozostałych niezbędnych związków: sporo błonnika i związków prozdrowotnych jak związki polifenolowe, które mają działanie przeciwzapalne i pozytywnie wpływają na mikrobiom.

 

Jak macie myszy to polifenole z oliwy korzystnie wpływają na czynniki poprawiające pamięć u tych niezwykle zasłużonych dla człowieka zwierząt. (4)

 

Myśląc o środkach farmakologicznych wspierających naszą pamięć, koncentrację warto mieć na uwadze, że wszystko co szybko działa będzie miało więcej skutków ubocznych. Dlatego warto udać się do lekarza przed zastosowaniem takowych środków.
Narzędzia podane w tekście są bezpieczne, dobrze przebadane.
„Nie będzie łatwo, ale będzie warto.”

Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Bibliografia:

(1)   June C. Lo i inni. Sleep deprivation increases formation of false memory. J Sleep Res. 2016

(2)  Yong Kyun Jeon1 and Chang Ho Ha. The effect of exercise intensity on brain derived neurotrophic factor and memory in adolescents. Environ Health Prev Med. 2017

(3)  Sama F Sleiman i inni. Exercise promotes the expression of brain derived neurotrophic factor (BDNF) through the action of the ketone body β-hydroxybutyrate. eLife. 2016

(4)  De Nicoló S i inni. Effects of olive polyphenols administration on nerve growth factor and brain-derived neurotrophic factor in the mouse brain. Nutrition. 2013

 

 

2 thoughts on “Środki nootropowe”

  1. Jeszcze IF do powyższego 🙂
    Zauważyłem też u siebie, że na keto też wszystko lepiej działa, ale nie wiem czy są na to badania.

    1. Też są badania, zarówno na posty jak i na ketozę – choć tu właściwości mogą mieć tą samą przyczynę – post indukuje ciała ketonowe. Podobne właściwości ma również trening. Pozostałe związki o budowanie monokarboksylowej też mogą mieć podobne zastosowanie. W tej grupie są ciała ketonowe jak również mleczan, to też wyjaśnia czemu po treningu/wysiłku fizycznym dobrze się czujemy, szczególnie po beztlenowym gdzie produkcja mleczanu jest większa.
      Niedojadanie jest zdrowe, oczywiście warto używać periodyzację lub niewielkie deficyty. Z jednej strony niedojadanie aktywuje geny długowieczności (SIRT1 i 3) choć z drugiej może doprowadzać do zaburzeń hormonalnych co będzie się przekładać na gorszy nastrój, mniej motywacji itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *