„Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka”

Nasze codzienne decyzje wpływają na nasze życie. Zaczyna się na lokalnych wyborach, które determinują globalne konsekwencje. Dlatego istotne jest, aby budować w sobie nawyki, które będą nam służyły.

 

Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.” Arystoteles

Podstawową jest odpowiedni dobór strategii do nas. Można podzielić ludzi na cztery kategorie:

1) Osoba, która zawsze dąży do osiągniecia celu niezależnie czy jest to motywacja wewn. czy zewn.
2) Osoba, która wszystko kwestionuje. Wewn. motywacja, dobrze uargumentowana, jest najlepszym rozwiązaniem do osiągnięcia celu.
3) Osoba, którą motywują inni, np. sama na siłownię nie pójdzie, ale jak się z kimś umówi to dotrzyma słowo.
4) Osoba, która się buntuje – rebeliant. Praca wg schematu, harmonogramu nie będzie skutecznym rozwiązaniem. Osoby te potrzebują dużo swobody w dążęniu do celu. „Chodzą własnymi ścieżkami”.

 

Dobrym sposobem jest również budowanie pozytywnych nawyków łącząc je z czynnościami, które przychodzą nam z przyjemnością. Uwielbiamy oglądać TV, mamy swój ulubiony serial?
Jednak ciężko nam się zmotywować do aktywności fizycznej. Oglądajmy serial tylko pod warunkiem, że będziemy w tym czasie korzystać z roweru stacjonarnego lub podczas każdej przerwy wykonujemy serię uginania i prostowania ramion w podporze przodem [czyt. pompka]. Tym sposobem zaczniemy zaszczepiać w sobie dobry nawyk. Wiadomo, że najciężej jest zacząć. Ten sposób może nam to ułatwić.

Jednak wynagradzanie siebie też ma swoje granice. Nagroda powinna być zasłużona. Do niektórych rzeczy jesteśmy zobligowani, jak dbać o swoje zdrowie.
Dzieci, które były nagradzane za kolorowanie były mniej staranne i poświęcały mniej czasu na rysowanie niż dzieci, które nie dostawały nagrody lub były niespodziewanie wynagradzane.

Formułując zadania, nawyki dla dzieci też trzeba to dobrze przemyśleć. Mówiąc, że „jeśli będzie czytać godzinę, zapracuje sobie na jedną godzinę oglądania telewizji” budujemy dobry nawyk? Pokazujemy, że oglądanie telewizji jest większą rozrywką niż czytanie książki. Cytując laureatkę Nagrody Nobla Wisławę Szymborską:

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *