Hormony produkowane przez trzustkę. Ich zadaniem jest utrzymywać stabilny poziom energii. Mają działanie przeciwstawne:
1) Insulina – magazynujące (anaboliczne)
2) Glukagon – uwalniający zapasy energii (kataboliczny)
Pomimo, że ich działanie jest antagonistyczne zawsze oba hormony są w naszej krwi. Zmienia się tylko proporcja Insuliny do Glukagony (I/G).
Jest wiele czynników, które wyzwalają uwalnianie hormnów. Skupię się dziś na makroskładnikach. Choć największy wpływ ma tu spożycie kalorii adekwatne do naszego celu. Dlatego zawsze od tego powinniśmy zaczynać – dopasowania odpowiedniego spożycia kalorii.
Węglowodany, tłuszcze czy białka?
Badania, które pragnę przytoczyć są skromne. Mała ilość badanych. Jednak na zdrowych, o prawidłowej masie ciała osobach.
Wniosek jest prosty wszystkie makroskładniki pobudzają sekrecję insuliny. W największym stopniu węglowodany. Tylko spożycie węglowodanów powoduje obniżenie glukagonu. Znaczący wzrost glukagonu jest tylko po posiłku bogatym w białko (64% kalorii posiłku). Duże znaczenie ma również źródło białka – wołowina jest najbardziej anaboliczna, bo najbardziej pobudza sekrecję insuliny.
Czy ma to znaczenie dla zdrowych ludzi?
Nie, pod warunkiem, że co 2-3 h nie spożywają znaczących ilości węglowodanów będąc na nadwyżce kalorycznej. Nawet jak zjesz obfitą kolację to już po 3 h poziom insuliny i glukozy powinnien być zbliżony do wartości „na czczo”.
Szerzej omawiam temat w Poznaniu 28 października br. Zapisy tutaj
Bibliografia:
- Early insulin and glucagon responses to different food items. Leblanc J. i inni. 1997
- Postprandial Glucose, Insulin and Glucagon Responses to Meals with Different Nutrient Compositions in Non-
- Insulin-Dependent Diabetes Mellitus. Kawai K. i inni. 1987
- Early phase glucagon and insulin secretory abnormalities, but not
incretin secretion, are similarly responsible for hyperglycemia after
ingestion of nutrients. Daisuke Yabe i inni. 2015 - Berne & Levy’s Physiology. Bruce M. Koeppen, Bruce A. Stanton. Wydawca: Mosby; 6th edition