Niedobory selenu – jak uzupełniać?

Selen jest składnikiem mineralnym, który jest dosyć ciężko zbilansować z diety nie dodając do naszego jadłospisu bardziej egzotycznych produktów dla naszej szerokości geograficznej.
 
Selen jest bardzo ważnym kofaktorem w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Niezbędny dla pracy tarczycy, układu odpornościowego czy prawidłowego działania enzymów antyoksydacyjnych.
 

 
Znaczna część selenu u mężczyzn gromadzi się w jądrach i nasieniowodach. Jest odpowiedzialny za większą liczbę plemników i ich ruchliwość. Biorąc pod uwagę coraz więcej bezpłodnych Panów, warto przeanalizować odżywiania pod kątem ilości selenu.
 

Suplementować czy pozyskiwać z naturalnych źródeł

 
Zapotrzebowanie dzienne to 55 mcg
Selen jest niezbędny dla grupy enzymów, które najskuteczniej radzą sobie z ochroną komórek przed skutkami utleniania – peroksydaza glutationowa (GPX). Glutation jest naszą najsilniejszą bronią przed radzeniem sobie ze stresem oksydacyjnym.
 

 
Suplementowanie wyizolowanego selenu w formie selenometioniny (100 mcg) zwiększyło w podobnym stopniu stężenie selenu jak spożywanie orzechów brazylijskich. Co ciekawe orzechy brazylijskiej zwiększyły w znacznie większym stopniu aktywność peroksydazy glutationowej (GPX).
 

 
Dlatego korzystniejszym rozwiązaniem jest spożywanie z naturalnych źródeł składników mineralnych niż suplementowanie ich w postaci kapsułki.
 
Wspomniane orzechy brazylijskie mogą być dobrym źródłem selenu jeśli pochodzą z krajów:
Wenezuela, Kolumbia czy Peru. 2-3 orzechy wystarczą dla dziennego zapotrzebowania. Pochodzące z Boliwi czy Brazylii mają ich mniej ze względu na mniejszą zawartość selenu w glebie w tych krajach.
 
Również ryby i owoce morzą są dobrym źródłem selenu. Szczególnie ostrygi, znane ze swoich właściwości afrodyzjakalnych, gdyż obok selenu są zasobne w cynk. Oba składniki mineralne odgrywające dużą rolę w jakości nasienia, odpowiedniej gospodarce hormonalnej i utylizowaniu reaktywnych form tlenu (RFT).
 
Bibliografia:

  1. Brazil nuts: an effective way to improve selenium status. Christine D Thomson i inni. 2008
  2. Selenium: its role as antioxidant in human health. Ujang Tinggi. 2008

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *