Najbardziej wrażliwy gruczoł – tarczyca

Umiejscowiona w przednio-dolnej części szyi. Główne zadania to regulacja ekspresji genów, różnicowanie tkanek i ogólny rozwój. Kontrola gospodarki wapniowo-fosforowej to też zadanie tarczycy. Kobiety częściej mają problemy z pracą tarczycy. Podczas menopauzy, gdy następuje znaczne obniżenie estrogenów odpowiedzialnych również za gospodarkę wapniem, zdrowa tarczyca jest ostoją. Zapewnia prawidłowe wchłanianie i poziom wapnia w organizmie. Tym samym zachowując odpowiednie proporcje z innymi elektrolitami.

 

Co powinno nas niepokoić

Produkuje hormony trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Każda komórka naszego organizmu ma receptory na hormony tarczycy. Ten fakt najlepiej świadczy jakie mogą być konsekwencje niedoborów w/w hormonów.
Jest ich sporo. Mogą dotyczyć większości powszechnie występujących problemów, takich jak:
– częste bóle głowy
– nieregularne wypróżnianie
– szybkie przybieranie na wadze
– nieefektywny sen
– sucha skóra, nadmierne wypadanie włosów
– problemy z koncentracją, nerwowość
– zaburzone odczuwanie ciepła/zimna
 

Diagnostyka

W przypadku, gdy większość objawów są nam znajome, powinniśmy udać się do lekarza. Dla prawidłowej diagnostyki oprócz hormonu przysadki mózgowej tyreotropiny (TSH) warto zbadać wspomniane T3 i T4. Szczególnie trójjodotyronina jest istotna, gdyż to jest hormon wywołujący większość efektów biologicznych, wykazuje dziesięciokrotnie silniejsze powinowactwo do receptora niż tyroksyna.
Tarczyca produkuje tylko ok. 7% hormonu T3, pozostała część odbywa się przez konwersję z T4. Głównie w wątrobie (60%) i jelitach (20%). Dlatego tak ważne jest dbać również o układ pokarmowy.
Jeśli w rodzinie występują choroby autoimmunizacyjne warto zapytać lekarza o zasadność wykonania badań na przeciwciała upośledzające pracę tarczycy. Również badanie USG może być pomocne w ocenie sytuacji. Interpretacja badań jest kluczowa. Normy referencyjne nie są wyznacznikiem, powinniśmy kierować się normami funkcjonalnymi. Powstanie o tym osobny artykuł.

U kobiet nadmiar estrogenów często skorelowany jest z niedoborem hormonów tarczycy. Wątroba jest odpowiedzialna za przekształcenie estrogenów rozpuszczalnych w tłuszczach do rozpuszczalnych w wodzie. Aby następnie mogły być wydalone. W przypadku niedoborów hormonów tarczycy wątroba nie będzie spełniać swojej funkcji. Co będzie prowadzić do nadmiaru estrogenów w organizmie.

 

Bibliografia:

  1. R.K. Murray, D.K. Granner, P.A. Mayes,V.W.Rodwell “Biochemia Harpera”
    Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
  2. Datis Kharrazian „Why do I still have thyroid symptomps?” CA,2010

1 thought on “Najbardziej wrażliwy gruczoł – tarczyca”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *