Dlaczego niedoczynność tarczycy skorelowana jest z otyłością?

Problem dotyka coraz większej ilości kobiet. Najczęstszym podłożem powstania niedoczynności tarczycy jest błędna odpowiedź immunologiczna. Pod wpływem szeroko pojętego stresu, aktywujemy nadmiernie układ odpornościowy. W wyniku błędu nasz układ immunologiczny zaczyna niszczyć własne tkanki. Może to być tarczyca. Drugim kluczowym aspektem jest ilość spożywanego jedzenia. Dziś o niedoczynności tarczycy wywołanej deficytem kalorycznym.

 

Deficyt kaloryczny

Organizm nie dostając wystarczającej ilości energii zaadaptuje się do tego stanu. Hormony tarczycy, których zadaniem jest kontrolować tempo metabolizmu, będę produkowane w mniejszych ilościach.
 

Dlaczego tak się dzieje?

Nasze ciało jest świetnie zarządzane pod każdym względem. Jeśli spożywamy niewystarczającą ilość kalorii organizm zaczyna oszczędzać energię. Dodatkowo utrudnia spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, aby mieć zabezpieczenie na „czarną godzinę”. Objawia się to oporną tkanką tłuszczową głównie w okolicach brzucha, nawet pomimo odpowiedniej aktywności fizycznej i zwiększania deficytu kalorii. Powstaje błędne koło. Spowolniony metabolizm to mniej energii na co dzień i gorsze samopoczucie.

 

Odpowiedź hormonalna

Niedobór trójjodotyroniny (T3) będzie powodował małą ilość hormonu wzrostu, który jest odpowiedzialny m.in. za spalanie tkanki tłuszczowej. Co dopiero jak niedoczynność tarczycy pojawi się w życiu płodowym lub u noworodka? Powstaną liczne defekty wrodzone, niedorozwój umysłowy – matołectwo (kretynizm).

Odpowiednia podaż kalorii jest czynnikiem niezbędnym dla prawidłowej pracy tarczycy w dłuższej perspektywie. Podobnie jak wysoko odżywcze produkty, które powinny stanowić podstawę naszej diety.

 

Lekomania

Hormonalna terapia zastępcza jest coraz bardziej popularna. Letrox czy Euthyrox są często przypisywane tylko ze względu na jedno badanie, hormonu przysadki mózgowej – tyreotropiny (TSH). Fluktuacja tego parametru może być duża, wcześniej wspomniany deficyt kaloryczny może znacząco wpływać na wynik. Dlatego warto kierować się zdrowym rozsądkiem, faktami decydując o przyjmowaniu hormonów z zewnątrz. O podstawowej diagnostyce informację znajdziecie tutaj

 

Dużo rzadszym przypadkiem jest niedowaga przy niedoczynności tarczycy. Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem to proszę o zasygnalizowanie tego faktu.

 
Bibliografia:

  1. R.K. Murray, D.K. Granner, P.A. Mayes,V.W.Rodwell “Biochemia Harpera”
    Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
  2. Thyroid Hormone Regulation of Metabolism. Physiol Rev. 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *