Białko zwierzęce kontra roślinne

Białko jest niezbędne człowiekowi do życia. Zawiera związki, których ludzki organizm nie potrafi wyprodukować. Aminokwasy egzogenne, czyli takie które musimy dostarczyć z zewnątrz, z pożywienia, znajdują się zarówno w produktach roślinnych jak i odzwierzęcych. Bez znaczenia jest pochodzenia białka jak jest odpowiednio dobrane, wtedy spełnia swoją funkcje prawidłowo. W diecie wegańskiej trzeba zwracać uwagę na połączenie produktów, aby uzyskać wszystkie niezbędne aminokwasy. Wbrew częstym opiniom nie jest to trudne czy pracochłonne.

 

Produkty pochodzenia zwierzęcego dostarczają nam aminokwasów egzogennych bez potrzeby łączenia ich różnych źródeł, jednak często zarzuca się ich niekorzystny wpływ na zdrowie.

 

Niemałą grupę – 131 342 osoby – przeanalizowano pod kątem pochodzenia spożywanego białka, większego ryzyka śmiertelności i czynników, które predysponują nas do szybszej utraty zdrowia:
– palenie papierosów
– nadużywanie alkoholu
– nadwaga lub otyłość
– brak aktywności fizycznej

 

 

Jeśli żaden z powyższych czynników nie występuje nie ma większego znaczenia jakiego pochodzenia białko spożywamy dla naszego zdrowia(1).

 

Czerwone mięso może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Często jest spożywane w białej bułce, obok sporej ilości tłuszczu, frytek i napoju jak cola itp.
Dlatego ciężko wskazać „winowajcę” w tym towarzystwie. Czerwone mięso w USA najczęściej jest spożywane w sieciach restauracji typu „fast-food”.

 

Meta-analizy są dość ostrożne w swoich ocenach – nie widać dużej korelacji między ryzykiem chorób, a spożyciem czerwonego mięsa. Jednak warto zauważyć, że podkreślono istotność stopnia przetworzenia, który oprócz odpowiedniej podaży kalorii wydaje się tu kluczowy(2).

 

Zwracajmy uwagę na więcej niż jeden czynnik. Czerwone mięso o niskim stopniu przetworzenia w obecności zdrowych produktów, w dobrze zbilansowanej kalorycznie diecie nie powinno wpływać negatywnie na zdrowie.
Nawet spożywane w ilości ≥ 0,5 porcji dziennie(3).

 

 

Bibliografia:

  1. Association of Animal and Plant Protein Intake With All-Cause and Cause-Specific Mortality. Song M i inni.
    JAMA Intern Med. 2016 Oct 1;176(10):1453-1463. doi: 10.1001/jamainternmed.2016.4182
  2. Red meat and processed meat consumption and all-cause mortality: a meta-analysis. Larsson SC, Orsini N.
    Am J Epidemiol. 2014 Feb 1;179(3):282-9. doi: 10.1093/aje/kwt261. Epub 2013 Oct 22.
  3. Total red meat intake of ≥0.5 servings/d does not negatively influence cardiovascular disease risk factors: a systemically searched meta-analysis of randomized controlled trials. O’Connor LE i inni.Am J Clin Nutr. 2017 Jan;105(1):57-69. doi: 10.3945/ajcn.116.142521. Epub 2016 Nov 23.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *